SUCHY OBYCZ
24 KM
Suchy Obycz 24 km to prawdziwa kwintesencja Turnickiego – dzikość, roślinność i wielokulturowość, splecione w jedną, niezapomnianą przygodę. Trasa zaczyna się od nieco bardziej wymagającego terenu, który z czasem ustępuje miejsca spektakularnym widokom, oferując prawdziwą nagrodę za włożony wysiłek. Bieg rozpoczynamy na Przełęczy pod Suchym Obyczem, gdzie już po kilku pierwszych krokach zanurzymy się w gęstą, tętniącą życiem roślinność. Suchy Obycz to najwyższe wzniesienie Turnickiego (617 m). Według Tadeusza Trelli, który już w 1938 roku sławił te strony, Suchy Obycz to po prostu Suche Zbocze, a obszar w którym rozgrywa się nasz bieg to Las Turnica. Szlak żółty przeprowadzi nas przez Suche Zbocze na północ. Warto zauważyć, że ten półmaraton z plusem ma więcej spadku niż wzniosu - chętni na ostre ściganie? Trasa zdecydowanie pozwala się wykazać szybkim biegaczom.
Zdjęcia: Bartek Bodzek
DYSTANS
24 KM
PRZEWYŻSZENIE
480
SPADEK
768
LIMIT
4 H
PUNKTY ODŻ.
1
Pliki
Tutaj możesz pobrać obowiązkowy track i mapę.
Uwaga!
Pliki będzie można pobrać przed biegiem.
Trasy mogą się nieznacznie zmienić.
Informacje
Techniczne
Zapoznaj się z tymi informacjami, aby dobrze przygotować się do startu. Szczegółowe dane tras pochodzą z wyceny ITRA i mogą różnić się od innych aplikacji.
1
Szczegóły Trasy
Długość Trasy: 24,74km
Suma przewyższeń: 480 m
Suma spadków: 768 m
ITRA 1
Mountain Level 2
Finisher Level 110
Limit czasowy 4 h
Limit zawodników 120
Start: godzina 9.00 z Przełęczy pod Suchym Obyczem
Przejazd na Przełęcz autokarem organizatora
- odjazd 8:30 z Boiska w Rybotyczach
Uwaga! Zakaz dojazdu własnym transportem na Przełęcz!
Biuro Zawodów wydaje pakiety w piątek 20 czerwca od 15:00 do 21:00
oraz w dniu biegu 21 czerwca od 7:30 do 8:20
Meta: Boisko w Rybotyczach
W Biurze Zawodów będzie można zostawić Depozyt
(bez wartościowych przedmiotów)
2
Punkty Odżywcze
Na tej trasie jest 1 punkt odżywczy przy Cerkwi św. Onufrego
w Posadzie Rybotyckiej: 13 km
Na mecie na biegaczy będzie czekać posiłek przygotowany
przez Koło Gospodyń Wiejskich.
3
Wyposażenie Obowiązkowe
-
aktywny telefon przez cały czas trwania Zawodów
-
czapka chroniąca przed intensywnym słońcem
-
chusta wielofunkcyjna
-
numer startowy w widocznym miejscu
-
wgrany track z przebiegiem trasy (prosimy o pobranie przed Zawodami)
-
napełniony pojemnik na napoje o łącznej pojemności minimum 0,5L
-
własny kubek i sztuciec (na punktach odżywczych nie będzie jednorazowych naczyń)
4
Wpisowe
Do 21 marca - 139 zł
Do 20 maja - 169 zł
Do 21 czerwca - 210 zł
Etapy Trasy
01
Suchy Obycz
Suchy Obycz, najwyższy szczyt w masywie i na całym terenie Turnickiego, jest miejscem, które już dawno stało się legendą wśród biegaczy. Tu natura w pełni pokazuje swoją siłę – potężne, wiekowe buki zdają się sięgać nieba, a ich masywne pnie i korony tworzą tajemniczy klimat. Chociaż dzięki biegaczom, zarośnięty wcześniej żółty szlak stał się teraz ciekawym singlem, to nadal musicie przygotować się na zanurzenie w przyrodzie po pas – z każdym krokiem czujemy się coraz bardziej częścią tego surowego, dzikiego świat i to jest właśnie urok tej trasy i Turnickiego
03
Posada Rybotycka
Po szutrowym zbiegu, pokonując bród na Wiarze, dotrzemy do Posady Rybotyckiej, gdzie spotykamy jeden z najważniejszych śladów wielokulturowej historii tego obszaru – Cerkiew św. Onufrego, najstarszą w Polsce cerkiew obronną, której charakterystyczna sylwetka wyróżnia się na tle malowniczego krajobrazu. To miejsce pełne historii i duchowego spokoju, które niejednokrotnie było świadkiem przemian, jakie zachodziły na tym terenie. Historia tutejszej cerkwi sięga średniowiecza. Polska północno-wschodnia ma podobną perełkę, a jest nią cerkiew w Supraślu, który zapewne znacie z Bizona.
02
Kanasin
Na końcu masywu czeka nas zbieg do doliny, a następnie razem z szemrzącym w głębokim jarze potokiem Kamionka wpadamy do Turnicy. Następnie po krótkiej przeprawie przez drogę powiatową wbijamy się dzikie otoczenie wzniesienia Kanasin. Wprawne oko dostrzeże zmianę lasu na sosnowy, ale i tutaj pojawiają się ogromne jodły i buki, a także przestrzenne słoneczne polany, które upodobał sobie orlik krzykliwy. Zbliżamy się do wylotu historycznej Doliny Borysławki i robi się trochę grząsko. Agrafka wyprowadza nas na przestronną szutrówkę i wygodny zbieg.
04